BRALNA ZNAČKA
Branje za bralno značko je vsesplošno slovensko kulturno gibanje že več kot 60 let in je prostovoljna dejavnost. Učence spodbuja k branju in dviga njihovo bralno kulturo.
Bralna značka na šoli poteka od 1. do 9. razreda. Pri prvošolcih (začetnih bralcih) povabimo k sodelovanju starše. Za osvojitev bralne značke je potrebno, do konca meseca maja, prebrati in predstaviti:
- 1., 2. in 3. razred: 3 knjige,
- 4. in 5. razred: 4 knjige in
- 6., 7., 8. in 9. razred: 5 knjig.
Učenci 1., 2., 3., 4., in 5. razredov predstavijo prebrane knjige razredničarki. Učenci 6., 7., 8. in 9. razredov predstavijo prebrane knjige knjižničarki v šolski knjižnici pred ali po pouku. Izbira knjig je poljubna – bralnih seznamov ni. Knjižničarka in učiteljice slovenskega jezika vam bodo z veseljem svetovale pri izbiri knjig. Prebrana knjiga za Cankarjevo priznanje se upošteva za bralno značko, knjige, ki jih pri urah slovenščine obravnavate in berete v sklopu domačega branja, pa se ne priznavajo kot del bralne značke.
Učenke in učenci ob koncu leta prejmejo priznanje za opravljeno bralno značko. Vsake tri leta prejmejo tudi knjižno nagrado (1., 3., 6. in 9. razred). Tisti, ki vseh devet let opravljajo bralno značko osvojijo naziv Zlata bralka, zlati bralec. Povabljeni so na prireditev v Cankarjev dom v Ljubljani in prejmejo knjižno nagrado.
– 2023/2024: Zlata bralka, zlati bralec
Knjižne nagrade: 1. Hiša selivka, avtorja Marka Kravosa (1. razred); 2. Gospod tiger, Betka in modra luna, avtorice Sally Gardner (3. razred); 3. Cesar in roža, avtorice Bine Štampe Žmavc (6. razred); 4. Soncu ni zaupati, avtorja Daan Remmerts de Vries (9. razred); 5. Mali črv Oto in druga golazen, avtorja Lovra Matiča (Zlata bralka, zlati bralec).
RASTEM S KNJIGO
Rastem s knjigo je nacionalni projekt spodbujanja bralne kulture. Z njim skušamo osnovnošolce motivirati za branje mladinskega leposlovja slovenskih avtorjev ter jih spodbuditi k obiskovanju splošnih knjižnic. Pri izvedbi sodelujemo s Knjižnico Tezno. V projekt vključeni sedmošolci prejmejo izvirno mladinsko leposlovno delo.
– 2023/2024: Modri otok, avtorice Irene Androjne.
– 2024/2025: Sposojena babica Štefi, avtorice Mateje Gomboc.
NAJ BRALEC, NAJ BRALKA
Branje za Naj bralca, naj bralko je šolski projekt, ki spodbuja razvoj bralne pismenosti in bralne kulture. Učenci in učenke, ki opravijo bralno značko in preberejo še 10 knjig, si pridobijo naziv Naj bralec, naj bralka. Ob koncu šolskega leta prejmejo knjižno nagrado.
NAŠA MALA KNJIŽNICA
Projekt Naša mala knjižnica je namenjen promociji bralne kulture ter evropskih avtorjev in ilustratorjev, ki so uveljavljeni v domovini, ne pa nujno v drugih evropskih državah. KUD Sodobnost International ga v Sloveniji uspešno izvaja že šestnajst let.
Na začetku šolskega leta bodo učenci prejeli Ustvarjalnike z izvirnimi nalogami na temo predstavljenih knjig. Skozi vse šolsko leto bodo branje in ustvarjalnost otrok dodatno spodbujale zanimive aktivnosti ter številne nagradne naloge:
- IZMENJAVA LITERARNEGA JUNAKA,
- PISMO PRESENEČENJA,
- KNJIŽNE RAZGLEDNICE,
- NAJ BRALNI KOTIČEK,
- BRALNI VLAKEC,
- VIRTUALNA RAZSTAVA ilustracij dvanajstih ilustratorjev,
- KVIZ NMK,
- VIRTUALNI OBISKI avtorjev in ilustratorjev.
Verjamemo, da bodo Ustvarjalniki učence motivirali za branje visokokakovostnih knjig, vključenih v projekt, in hkratno spoznavanje skupne evropske dediščine.
TEDEN PISANJA Z ROKO
Teden pisanja z roko je vseslovenska akcija, ki ozavešča o pomenu ohranjanja pisanja z roko. Društvo Radi pišemo z roko jo organizira z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport ter Zavodom RS za šolstvo.
Društvo Radi pišemo z roko je bilo ustanovljeno leta 2017. Osnovni namen je ozaveščanje širše strokovne in splošne javnosti o pomenu pisanja z roko ter spodbujanje le-tega. Cilji so ohranjati kulturo pisanja z roko pri mlajših in starejših, ozaveščati o prednostih pisanja z roko in škodljivosti pretirane uporabe tipkovnice v pisnem komuniciranju ter opozarjati na pomen izvirnosti pri pisanju z roko.
Osrednji letni dogodek je Teden pisanja z roko.
Pisanje z roko je izvirna človekova aktivnost in pomembna spretnost. Spretnosti razvijamo z vajo. Raziskave kažejo, da naši možgani bolje delujejo pri pisanju z roko kot pri pisanju z računalnikom. Informacija, ki jo napišemo z roko, se v spominu zadrži dlje časa. Pri pisanju z roko se nam utrne več idej, ohranjamo pa tudi dolgotrajnejšo pozornost. S tem prispevamo k ohranjanju finih motoričnih spretnosti, ki so potrebne za večstranski razvoj osebnosti.
Osrednja tema Tedna pisanja z roko 2025 bo »Ko spomini zadišijo«. Osredotočeni bomo na pisanje zgodb o vonjih, ki nas vrnejo v spomine in dogodke, ki nam ogrejejo srca.
Nizozemski psiholog Douwe Draaisma je ugotovil, da spomine iz zgodnjega otroštva najbolj prebudijo vonji. Ker otroci v obdobju zgodnjega otroštva še ne obvladajo jezika, spomine shranjujejo kot občutja in ne kot zgodbe. Kasneje v življenju ponovna srečanja z vonji obujajo spomine, ki jih lahko prelijejo v zgodbe.
Tema je široka in dopušča možnosti za ustvarjanje. Več napotkov in predlogov pa pričakujte z naslednjim sporočilom.
KNJIGOBEŽNICA
Knjigobežnica je vseslovenski projekt. Zgodba knjigobežnic se je začela, ko je Nina Kožar, ustanoviteljica knjigobežnic v Sloveniji, v britanskem Guardianu zasledila akcijo, ki je bralce nagovarjala, naj vzamejo knjigo, jo nekje pustijo, fotografirajo in lokacijo zatem objavijo na svojem profilu na spletni strani. Ker se ji je vse skupaj zdelo prezapleteno, je idejo malce predrugačila. Po zgledu ameriškega projekta Little Free Library so v Ljubljani postavili prvo hiško. Vse ostale so začeli širiti in postavljati na frekventnih in lahko dostopnih lokacijah.
Cilji projekta so: vzpodbujanje bralne pismenosti pri učencih, starših, učiteljih; razvijanje solidarnosti in skrbi drug za drugega; omogočanje recikliranja starih, pozabljenih knjig z izmenjavo.
Na šoli imamo knjigobežnico v avli pri glavnem vhodu. Vsak učenec, strokovni delavec, starš ali drug obiskovalec lahko v knjigobežnico nastavi knjigo, ki bi jo rad podaril. Vsak mimoidoči si lahko knjigo izposodi in jo kasneje vrne.
LETOPIS
Letopis je šolski projekt devetošolcev, ki traja že od leta 2002. Cilj projekta je ohranjanje spominov generacije, ki zaključuje izobraževanje na Slavici.
Učenci zberejo in oblikujejo vsebine, ki so zaznamovale njihovo življenje na šoli. Ob zaključku vsak devetošolec prejme en izvod, ki je v tiskani obliki v obsegu 55 strani.
KLAVORIN BRALNI KLUB – ČAROBNI SVET BESED
Klavorin bralni klub je povezovalno sodelovalni projekt s področja bralne kulture, ki je namenjen vsem tistim zaposlenim delavcem šole, ki radi berejo in se o prebrani knjigi želijo pogovarjati. Srečanja potekajo enkrat mesečno v šolski knjižnici, v prijetnem vzdušju in ob čaju. Namen projekta je deljenje posameznikovih občutkov in misli o prebrani knjigi, morda celo oživljanju lastnih spominov, opazovanju, kako se nas določena knjiga dotakne, saj vsakdo izmed nas doživlja knjigo na svoj način, ki je drugačen od mojega, tvojega, njenega in njegovega. Lepo se je srečevati in deliti ljubezen do knjig.